Choď na obsah Choď na menu
 


Čas beží, Ples zostáva (úžasný)

11. 4. 2016

    

     Šiesty ročník Študentského plesu. Vysloviť to nahlas s vedomím, aké pevné miesto si táto v prvopočiatkoch nijako veľkolepá udalosť vydobyla v našich srdciach, srdciach nielen organizátorov, ale najmä ctených návštevníkov, musí človeka uviesť do úžasu. Pre úžas a očarenie tu Ples nakoniec aj je – aby vyzdvihol vkus a kultúru, a aby tak umožnil návštevníkom-študentom zabávať sa vskutku nezameniteľne a nechať ich, nech dajú večeru vlastný punc. Tým, kto tvorí dušu nášho Plesu, sú skutočne jeho hostia, keď svojou prítomnosťou vyplnia obrysy pripravené a predkreslené organizátormi a rok čo rok vytvoria nezabudnuteľný obraz.

 

Nás mladých však definuje túžba po nových veciach, po neustálom posúvaní sa ďalej a výsledkom je neustála zmena. Moje vnímanie a najmä prežívanie Plesu sa za plynúce roky nepochybne zmenilo – už si môžem len domýšľať, ako dlho zamestnávalo organizátorov premýšľanie a plánovanie, ako dlho ležal Ples na rysovacom stole tých nesmierne zapálených architektov predtým, než boli položené prvé hmatateľné kamene. Proces prípravy bol pre mňa tentokrát oveľa intenzívnejší, zhustený do dní krátko pred Plesom (nehovoriac o následnom upratovaní), dlhých a namáhavých, počas ktorýchsom ako staviteľ len počúval a pomáhal stavať ten monument. Monumentálnym je už len z pohľadu práce, ktorú si vyžadoval – našťastie sme na to neboli sami, a vďaka agentúre WELL vznikla prekrásna výzdoba, uchvacujúca na pohľad azda každého návštevníka – a po tých dňoch driny sa každé jedno pochvalné slovo stalo pri srdiečku hrejúcim zadosťučinením.

 

     Výzdoba sa vyvinula do nevídane krásnej podoby, dopredu sa však drali aj iné aspekty a prvky programu. Tanečníci Klubu tanečného športu Tyrnavia z Trnavy predviedli mimoriadne vkusné a atmosféru plesu výborne dopĺňajúce vystúpenie. Skupina MagicSound od úvodného valčíka, ktorým naši ctení hostia zastupujúci vedenie mesta a CVČ zábavu oficiálne otvorili, až do skorého rána prinášala osvedčené tanečné klasiky. Natália Baloghová zase raz učarovala svojím spevom a dokončila kultúrny program tak, ako sme naň zvyknutí – Jakub Lužina so svojou stand-up show Silné reči však priniesol čosi celkom nové, čosi, na čo mnohí pravdepodobne neboli celkom pripravení a bez pochýb zanechal dojem – a azda aj pobavil.

 

     Moderátor večera Ondrej Antálek sa však nezastavil – do toho všetkého sme do tretice zase raz spoznali Kráľovnú a Kráľa plesu, titul tak žiadaný, že snáď každý pár túžil uvidieť svoju podobizeň medzi desiatimi finalistami a zabojovať o žetónik(stali sa nimi Pavel Klečko a Veronika Jozefková zo Senice) A desiatka žiarila aj inde –presne toľko bolo hlavných cien v tombole, a žrebovanie zase raz prinútilo osadenstvo zatajiť dych.

 

     Hlavnú úlohu však v ten večer nehrali materiálne veci. To ťažko uchopiteľné je to, čo nám ostane, aj keď sa zase raz poženieme vpred. Je to zážitok, z tanca, z výzdoby, z atmosféry, z ľudí, ktorých som po predlhom čase tak rád videl, a ktorí vložili do prípravy Plesu svoje telo aj dušu s nefalšovanou vervou. Zážitok nám ostane, unikátny, čakajúc až kým sa Ples nevráti, sám posunutý o krok ďalej.

 

Filip Nosko, Masarykova univerzita Brno (bývalý aktivista študentského parlamentu Senica)